Vybíráme boty na běhání: jak a kdy nakupovat?

Chůze je přirozenou součástí našeho života, stejně jako běh. Buďto se chceme přesunout z místa na místo a vlastní nohy nám k tomu přijdou jako nejlepší, nebo chceme udělat něco pro své zdraví. K obojímu potřebujeme dobré boty, jak je ale vybrat? Poradíme vám!

Pro sportovní boty platí trochu jiná pravidla, než pro vycházkovou obuv nebo dokonce lodičky na podpatku. Obuv na běhání nemusí být podle poslední módy a dokonce ani od známé značky.

Důležité ale je, aby boty byly pohodlné, komfortní, spolehlivé za všech okolností a především zdravé. Než se dozvíte, jak takové dobré sportovní boty vybrat, odpovíme si nejdřív na otázku – proč?

Kdy vyměnit běžecké boty

Stejně jako všechno ostatní na světě i boty mají omezenou životnost. Průměrná výdrž je podle hodnot mnoha různých výrobců 500 až 800 kilometrů v běžném rovném terénu. V reálných podmínkách to tedy bude o dost méně.

Pokud sportujete pravidelně, boty byste měli také pravidelně vyměňovat. Nové boty potřebujete dvakrát až čtyřikrát do roka – jedině tak budete mít jistotu, že se na vás ty stávající nerozpadnou nebo vám nepoškodí nohy a klouby.

Ano, skutečně je nutné obuv vyměňovat tak často. Pokud denně běháte, chodíte nebo sportujete pouhou hodinu (což není mnoho), po nových botách byste se měli poohlédnout každé tři měsíce.

Nutnost výměny ostatně běžecké boty při častém používání indikují samy. Ten pravý čas nastává, když na podrážce a zejména na patě zaregistrujete jakékoliv výraznější poškození nebo ochození. Takové boty přestávají poskytovat ochranu a stabilitu, která je pro sportování naprostou nutností.

Tipy pro nákup

Nevybírejte přes internet. Sportovní boty si samozřejmě můžete koupit ve svém oblíbeném e-shopu, ale neměli byste je tam vybírat. Boty je vždy nutné nejdříve osobně vyzkoušet a vybrat vhodný model i velikost, teprve pak hledat na internetu nejnižší cenu.

Porovnávejte se starým párem. Pokud porovnáváte několik měsíců staré běžecké boty s úplně novými, rozdíl by samozřejmě měl být znatelný, ale zase ne příliš. Nové boty by měly být tak pohodlné, abyste je mohli začít ihned používat. Žádné „rozšlapávání“!

Boty zkoušejte s ponožkami. Většinu bot vám sice v obchodě bez ponožek vyzkoušet vůbec nedovolí, u sportovní obuvi je to ale naprostá nutnost. Ideální je přitom přesně ten typ a druh ponožek, ve kterých obvykle sportujete. Tak budete mít větší šanci vybrat pohodlnou, dostatečně prostornou obuv.

Všeobecný úvod do výběru správných bot pro chůzi, běh a sport máme za sebou. Příště se podíváme na rozdělení sportovní obuvi podle typu a řekneme si, pro jakou činnost je který typ vhodný.