Vybíráme boty na běhání: co je supinace a pronace?

V první části našeho seriálu o běžeckých botách jsme se dozvěděli úplné základy: Jak často boty kupovat a na co si dát pozor při jejich výběru. Pro každé nohy jsou ale vhodné jiné boty, jak tedy zvolit ty správné? Poradíme vám!

Ať už se hlouběji ponoříte do studia katalogů firem, vyrábějících boty na běhání, a nebo zamíříte přímo do specializované prodejny sportovního zboží, velmi brzy narazíte na celou řadu termínů, kterým možná nebudete úplně rozumět. Je to ale jednoduché.

Základní dva jsou supinace a pronace. Tyto termíny lze vztáhnout na jakoukoliv končetinu, resp. její kloub, ale konkrétně v případě nohou označují způsob došlapu. Jen velmi málo lidí má totiž došlap ideální, bez vady. Zjednodušeně řečeno je to takhle:

  • Supinace – nohy do O, boty se nadměrně sešlapávají na vnějších hranách
  • Pronace – nohy do X, boty se nadměrně sešlapávají na vnitřních hranách

Podle toho, jestli jste „supinátor“ nebo „pronátor“, je pak vhodné pokusit se vybrat odpovídající obuv. Výrobci se totiž snaží různými typy podrážek tyto dvě nejběžnější vady eliminovat. Jak je poznat?

Vyšetření může provést lékař specialista – ortoped, není ale nutné ho navštěvovat jen kvůli tomu. Profesionální sportovní obchody mívají zařízení, kterým lze míru supinace a pronace snadno a rychle zjistit. Mohou to být buďto takzvané došlapové desky, případně kamerový systém foot scan.

Rámcové „vyšetření“ si dokonce můžeme provést sami doma, stačí se podívat, jak se chovají kolena při dřepnutí: Pokud jdou od sebe, jedná se o supinaci, pokud k sobě, tak naopak o pronaci. Důležité je nechat nohy pracovat zcela volně a nesnažit se s koleny nijak manipulovat.

Nic ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát, člověk totiž může klidně trpět oběma vadami najednou – na každé noze může mít jednu. Další komplikací mohou být například ploché nohy. V takovém případě je už opravdu na místě navštívit ortopedickou ordinaci a nechat si s výběrem vhodných bot poradit.

Většina lidí má mírnou pronaci, proto je také nabídka běžeckých bot v tomto směru bohatší. Určitá supinace je dokonce pro správnou běžeckou techniku vhodná, pokud se tedy nejedná o extrémní případ, není třeba ji nijak zvlášť korigovat.

Renomovaní výrobci používají pro typy běžeckých bot zavedená označení, se kterými se setkáte napříč celým spektrem nabídky. Tato označení se do češtiny většinou nepřekládají, často totiž tvoří přímo součást názvu modelu nebo řady sportovní obuvi. Ve spojení se supinací a pronací to budou nejčastější termíny, kterými se budete při výběru bot řídit.

Motion Control

Celkově nejpevnější boty, vhodné pro vysoký stupeň pronace. Mají rovnou nepružnou podrážku s výztuhami, která zabraňuje nežádoucímu protáčení chodidla při došlapu. Nevýhodou může být větší váha obuvi, Motion Control boty ale na druhou stranu více vydrží a jsou vhodné pro těžší jedince.

Dobře poslouží také sportovcům s plochýma nohama, hlavně ve spojení s ortopedickými vložkami do bot. Většina Motion Control (MC) bot má ale o hodně vyšší podrážku pod patou, než ostatní typy sportovní obuvi, takže se při běhání neustále projevuje namáhavý efekt „chůze do kopce“.

Neutral

Sportovní boty s označením Neutral se hodí pro ty šťastlivce, kteří netrpí žádnou výraznou vadou došlapu. Jsou lehké a mají pružnou podrážku, která je ovšem relativně tenká. Lze v nich tedy sice dosáhnout větší rychlosti, příliš se ale nehodí pro dlouhé trasy. Těžším osobám se navíc podrážka oproti jiným typům bot mnohem rychleji sešlape.

Stability

Sportovní boty typu Stability představuji kompromis mezi předchozími dvěma typy. Jsou pružnější než MC boty a zároveň poskytují větší oporu pro chodidlo, než boty typu Neutral. Podrážka bývá pod klenbou více zakřivená, hodí se tedy pro sportovce s minimální pronací ve střední váhové kategorii. Také pata bývá o něco nižší než u Motion Control bot, namáhavý efekt „chůze do kopce“ tedy sice stále existuje, není ale tak výrazný.

Cushioned

Tohle jsou ty nejpružnější a nejměkčí sportovní boty, které poskytují pouze minimální aktivní oporu při došlapu. Podrážka pod klenbou bývá ještě více zakřivená než u typu Stability, tato obuv se tedy hodí pro sportovce bez jakýchkoliv vad došlapu. Vyloženě příjemné pak budou Cushioned boty lidem s vysokou klenbou.

V tuto chvíli byste už měli aspoň přibližně vědět, jaký typ bot na běhání je pro vás nejvhodnější. Příště se podíváme na další důležitý faktor, který ovlivňuje sportovní boty – použité materiály.