Minimalistické boty Julian Hakes Mojito SS11

To bylo tak: Jednoho dne se londýnský architekt Julian Hakes zadíval na otisk dívčího chodidla v písku své oblíbené pláže a uvědomil si zajímavou věc. Zdravé chodidlo přece jako oporu používá v botě jen patu a pak až prsty… Co tedy zkusit navrhnout takové boty, které by plochu pro tyto „přebytečné“ části vůbec neobsahovaly? A co si usmyslel, to také zrealizoval:

Koncept designové „spirály“ na podpatku dostal název Mojito. Nutno podotknout, že se v těchhle na první pohled lákavě vypadajících sandálkách chodit moc nedalo. Stačí se na prototyp Mojito podívat shora a je jasné, že v něčem takovém se chodidlo prostě udržet nedokáže.

Zdravé chodidlo, jehož otiskem v písku se Hakes původně inspiroval, má sice v ideálním případě tak vysokou klenbu, až by se opravdu mohlo zdát, že se při chůzi dotýká země opravdu jen patou a prsty… Jenže to rozhodně neplatí pro každého a už vůbec ne při chůzi na podpatcích, kdy je těžiště celého těla vychýleno a chodidla naopak potřebují tolik opory, kolik je možné.

Julian Hakes se ovšem svého nápadu nehodlal jen tak vzdát. Na konceptu pracoval ještě další rok a překvapivě ho dotáhl do úspěšného konce s použitelným výsledkem – na podzim loňského roku byly na dvou přehlídkách v rámci London Fashion Week představeny finální botky Mojito SS11:

Na fotografiích je vidět, že design doznal určitých změn, zmohutněl a více se zaoblil kolem chodidla, což docela určitě přispělo k údajně zvýšené stabilitě. Materiálem jsou uhlíková vlákna (!), zřejmě nutnost kvůli rozložení váhy, kterou tělo působí na podpatek v nezvyklém úhlu.

Mojito zatím měly na nožkách jen modelky, které jsou zvyklé chodit ve všem možném, a tak se přehlídky obešly bez pádů i zvrtnutých kotníků. Na jedné z fotografií jsou ale vidět do běla odkrvené prsty, zoufale zaťaté do jednoho z mála kousků opory – on to asi přece jen nebude žádný med!

Sandálky Mojito SS11 ze všeho nejvíce připomínají luxusní šperk, a to jak černé Sexy Black tak bílé Glossy White. Původní hravý růžovo-limetkový koncept oproti tomu působil mnohem osvěžujícím dojmem, skoro jako pravý koktejl mojito… To je docela škoda, co říkáte?