Ženy nenosí polovinu bot, které vlastní!

Britský průzkum Kooperativní pojišťovny ukázal, že průměrná Britka vlastní boty za 11 tisíc korun, které na nožku obuje jen velmi zřídka nebo nikdy. V konkrétních číslech to znamená, že taková průměrná ostrovanka má sice 20 párů bot, 11 z nich ale zůstává zavřených v botníku.

Desetina ze tří tisíc dotazovaných se přiznala, že za boty utratí 17 tisíc korun ročně, průměrně 1000 korun za jeden pár. Výzkum také objevil, že průměrná žena nosí boty tři roky, než je vyhodí. Pětina respondentek ale boty nevyhodí, ani když jsou už za módním zenitem nebo na noze nesedí.

Ženy si kupují boty z několika důvodů. Třetina Britek se přiznala, že nakupování bot je pro ně terapií, protože takové pěkné nové lodičky dokážou zmírnit depresi (i když třeba jen na pár hodin). Polovina zavítá do obuvi poté, co si koupí nové oblečení a nutně potřebuje boty, které ho doladí.

Dalším důvodem je potřeba jít s módou a uspokojení vlastní posedlosti, obuvních maniaček je mezi námi totiž celých deset procent. Třetina žen si překvapivě koupí boty, aniž by jim seděla velikost – jednoduše proto, že prostě byly tak úžasné, až byly neodolatelné!

Výsledky průzkumu asi nikoho nepřekvapí, když si uvědomíme, že žijeme ve spotřebním světě s novými sezónními kolekcemi dvakrát až čtyřikrát do roka a stejným počtem slevových období. Je ale evidentní, že nakupujeme více, než potřebujeme a žijeme nad rámec svých schopností některé zboží (to neplatí jen o botách) v jednom životním cyklu unosit (pisatelku tohoto textu nevyjímaje…).