Staré tenisky zasaďte na zahrádce - vykvetou vám!

Představte si, že byste své staré propocené kecky jen tak nevyhodili do popelnice, ale zasadili je na zahrádce a pak se chodili dívat, jak z nich roste divoká květena. Zní to jako ekologická pohádka? Tak pojďte, my vám ji budeme vyprávět… Značka OAT totiž nabízí biologicky odbouratelné boty, které jsou vyrobené „pouze ze všeho dobrého, co nám naše matička Země nabízí“.

Holandská obuvnická společnosti OAT byla založena Christiaanem Maatsem v roce 2008, jejím posláním je nápaditě propojovat lidi s jejich životním prostředím a tak v nich vzbudit zájem a potřebu ekologie. Konkrétně to dělá prostřednictvím inovativních materiálů: jemné plátno a podrážka z korku obohacená semínky, která skutečně vyklíčí, když boty zakopete do země.

Tahle módní ekologická revoluce nezůstala bez povšimnutí – na amsterdamském Fashion Weeku firma OAT kolekci představila pod názvem Virgin (Panenský) a s podtitulem „Záchráněni z Rajské zahrady“. Při přehlídce spoře oblečení Adam s Evou tlačili kolečka s hlínou a „naklíčenou“ teniskou…

Kolekce Virgin má nejen pánskou a dámskou verzi, ale i unisexové modely pro páry, sdílející naprosto všechno. Soustředí se na čistý design, klasickou linii a světlé přírodní odstíny s nápadnými barevnými detaily, které na ulici zaujmou.

„Dává smysl tvořit věci, které jsou součástí planety, na které dovádíme,“ říká Christiaan Maats. „Všichni máme rádi pěkné módní kousky, tak proč tyhle kousky neudělat stoprocentně biologicky odbouratelné? Můžeme je nazvat sekáčovým zabijákem (vintage-killer), ale zůstane za nimi něco mnohem lepšího: Strom, kytky a nebo dokonce rostlina bavlníku, ze které máme třeba novou košili.“

A jak to s takovými projekty bývá, pouze 900 šťastlivců si bude moct zasadit své obnošené tenisky – kolekce je totiž limitovaná právě na tolik párů. A pozor: po zakopání je potřeba zalévat :-)