Jak správně pečovat o koženou obuv

Kožené boty představují téměř ideální investici – jsou stylové a lze je kombinovat s jakýmkoliv oblečením. Kůže ovšem vyžaduje v porovnání s jinými materiály mnohem větší péči a pozornost, jedině tak mohou kožené boty vydržet doslova věčně. Nemusíte se bát, máme pro vás několik tipů!

Zpracovaná zvířecí kůže se v mnoha ohledech podobá té naší, živé: je citlivá na sluneční UV záření, nesvědčí jí nečistoty, stárne, může začít vysychat a dokonce i praskat. Proto se péče o kožené výrobky v mnoha ohledech podobá péči o pleť nebo kůži na těle.

Čištění kůže

Naprostým základem pro dlouhou životnost kožených bot je v první řadě pravidelné čistění jejich povrchu. Úplně stačí vodou navlhčený měkký hadřík, nicméně pokud chcete, můžete si bez obav pořídit některý z mnoha přípravků na čištění kůže.

Změkčování kůže

Proces výroby kožených bot často zahrnuje napuštění olejem, který kůži změkčí a zároveň jí dodá potřebnou odolnost. Postupem času ale dojde k vyčerpání oleje a kůže může začít měnit své vlastnosti.

Alespoň jednou ročně je potřeba kožené boty napustit změkčovačem kůže nebo speciálním olejem. Na trhu je opět mnoho takových výrobků, stačí si jen vybrat. Boty se za vám za to odmění výrazně delší životností.

Na co si dát pozor

I když je kůže jedním z nejvíce trvanlivých materiálů, v žádném případě není nezničitelná. Některé látky mohou naopak kožené boty nenávratně poškodit až překvapivě snadno a rychle: Alkohol, bělidla, nevhodné čistící prostředky a chemikálie.

Kůži dále vadí přílišná vlhkost vzduchu, vysoké teploty a také přemíra vody. Kožené boty se tedy snažte udržet co nejvíce v suchu – rozhodně je nikdy nečistěte tak, že je ponoříte do vody! Vysoké teploty zase způsobují vysychání kůže, čímž se snižuje životnost bot.

Odstraňování skvrn

Pokud se na kožené obuvi i přes veškerou péči ocitne skvrna (špína, mastnota nebo jiné poškození), nemusí být ještě nic ztraceno. Někdy postačí jen obyčejná mýdlová voda, v horších případech dobře poslouží speciální čistič skvrn na kůži.

Nejdůležitější ale je odhalit skvrnu co nejdříve a ihned se jí pokusit zbavit. Pokud by se totiž do kůže více vsákla, šance na „bezbolestné“ vyčištění by rapidně klesla.

Jak vidíte, péče o kožené boty je vlastně velmi jednoduchá. Péče o obuv z kůže sice zabere více času, než kolik ho věnujete například látkovým teniskám… Ale na druhou stranu vám pak budou kožené boty dobře sloužit mnoho let.